LÉČBA HEMOROIDŮ

Většina pacientů se domnívá, že pro léčbu hemoroidů (známých také jako hemeroidy či zlatá žíla) je nutné absolvovat řadu nepříjemných lékařských vyšetření a že operace je nevyhnutelná. Není tomu tak. V případě potíží je možné navštívit naše specialisty – proktology bez doporučení obvodního lékaře.

Důležité je, aby pacient vyhledal lékaře, když začne pociťovat potíže. Ne odkládat návštěvu několik měsíců a v horším případě i několik let. Obrovskou výhodou je, že když pacient navštíví lékaře při prvních potížích, včasným řešením potíží je možno se zbavit hemoroidů po několika krátkých lékařských zákrocích pouze ambulantní metodou, bez hospitalizace a bez dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Naši lékaři mají mnoholetou zkušenost s odstraňováním hemoroidů. Vždyť v České republice se ProctoClinic specializuje na odstraňování hemoroidů již od roku 1998.

Odborní lékaři v ProctoClinic léčí – odstraňují hemoroidy nechirurgickými, pro pacienty zcela šetrnými metodami, které zpravidla nejsou provázené bolestí. Po vstupním vyšetření určí lékař nejvhodnější metodu léčby a způsob zákroku. Lékař může zvolit metodu Barronovy ligace, tj. podvázání hemoroidu speciálním kroužkem nebo fotokoagulací infračerveným světlem (měkký laser). Princip obou metod spočívá v přerušení přívodu živin do hemoroidálního uzlu, který odumře a do několika dnů odejde společně se stolicí. Běžné jsou i případy pacientů, u kterých dochází k odpadnutí uzlu už druhý den po zákroku.

Co to jsou hemoroidy a fissury?

Bohaté žilní pleteně nacházející se pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru se za určitých okolností mohou rozšiřovat a vytvářet uzly – hemoroidy. Vlastně se jedná o obdobu křečových žil. Samotná existence hemoroidů ještě není považována za nemoc. V klidovém stavu jsou hemoroidy elastické, měkké a nejsou bolestivé. Hemoroidy rozlišujeme na zevní a vnitřní.

Zevní hemoroidy

Zevní hemoroidy tvoří polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru. Při zevních hemoroidech, zejména při řitních výčnělcích (kožní uzlíky, které zůstávají po přestálých trombózách zevních hemoroidů) se objevuje dráždění kůže, svědění, vlhkost a nepříjemné pocity, protože očištění po stolici je obtížné.

 

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou uloženy uvnitř v konečníku, zpočátku se projevují mírněji, nepříjemným pocitem tlaku podobným zácpě. V dalších stádiích onemocnění je nejčastějším příznakem odchod jasně červené krve po stolici, na toaletním papíru, na povrchu stolice nebo odkapávání krve do toalety. Při vyšších stupních hemoroidů může dojít k jejich vyhřeznutí konečníkem, což bývá spojeno s větším odchodem hlenu, který může být zbarven krví nebo stolicí.

Fissury neboli anální trhliny jsou velmi bolestivé zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a úporné pálení. Fissury lze ambulantně léčit, avšak v případě, že jsou dlouhodobě zanedbávané a staly se již chronickými, je nutné přistoupit k operativnímu řešení potíží.

Krev po stolici je třeba posuzovat s nejvyšší vážností, neboť krvácení může být projevem nádorového onemocnění. Neustálé váhání a odkládání návštěvy lékaře je přímo nebezpečné. Důkladné vyšetření s následnou léčbou by se měly pro každého stát neodkladnou prioritou. Vnitřní hemoroidy bývají často podceňovány. Samoléčba běžně dostupnými léčivy přináší pouze dočasnou úlevu a může oddalovat řešení závažnějších zdravotních potíží. Vnitřní hemoroidy neustále dorůstají a bez zákroku lékaře samy nezmizí.

Bolest v konečníku není obvyklým příznakem, ukazuje na akutní komplikaci. Může se vyskytovat, pokud jsou vnitřní hemoroidy trombózované (ucpání cévy krevní sraženinou) nebo zaškrcené nebo je přítomna řitní trhlina.

Tmavá nebo sražená krev, nebo krev přimísená ve stolici, může být také hemoroidálního původu, ale není to typické a původ krvácení v těchto případech bývá obvykle ve vyšších partiích střeva.

 

Kdy navštívit lékaře?

Prvním příznakem komplikace hemoroidů – hemoroidů bývá přítomnost jasně červené krve na stolici, svědění, mokvání a tlak v konečníku. V pokročilejších stádiích, kdy nebyly hemoroidy včas odstraněny, dochází k výhřezu sliznice konečníku s hemoroidy navenek. Trvalý výhřez sliznice nelze už řešit ambulantními metodami a je nutné podstoupit chirurgický zákrok s hospitalizací. Oddalování návštěvy lékaře může vést až k absurdním a alarmujícím případům pacientů, kteří v domnění že trpí „pouze“ hemoroidy, si běžně dostupnými léčivy ošetřovali závažné a mnohdy už neléčitelné onemocnění.

VČAS ZNAMENÁ BEZ OPERACE!

Průběh ošetření hemoroidů a Váš zdravotní stav bezprostředně po zákroku.

Vstupní vyšetření.
Před vstupním vyšetřením není nutné, aby se pacient speciálně připravoval. Nemusí držet dietu ani použít přípravky za účelem důkladného vyprázdnění. Pro lokální znecitlivění během vstupního vyšetření i zákroků používají lékaři mesocainový gel.

Odstranění hemoroidálního uzlu.

Zákroky nejsou provázené bolestí, protože se provádějí v oblasti s minimálním výskytem nervových vláken. Po zákroku může pacient pociťovat silnější tlak v oblasti konečníku, nucení na stolici nebo menší bolestivost břicha. Tato situace může trvat u některých pacientů i několik hodin, ale po užití tablet proti bolesti potíže snadno ustupují. Odchod menšího množství krve v průběhu několika dní po zákroku není důvodem k znepokojení, je důsledkem odtržení hemoroidálního uzlu a nevyžaduje speciální léčebné zákroky.

Po zákroku a během léčby doporučujeme:

  • Dodržovat pitný režim: 2-3 litry tekutin denně.
  • Doplnit běžnou racionální a netučnou stravu o vlákniny. Snězte každý den min. 200-300 g ovoce
    nebo vařené zeleniny.
  • Omezit kořeněná a kyselá jídla.
  • Sprchovat oblast konečníku alespoň 2x denně po dobu 3-5 minut vodou teplou 28°- 30°C.

Nedoporučujeme 5 – 7 dní po zákroku:

  • Konzumaci alkoholických nápojů a destilátů.
  • Provozovat sporty při kterých dochází ke zvyšování nitrobřišního tlaku: zvedání těžkých břemen, intenzivní cvičení na trenažérech v posilovně.
  • Jízdu na kole, motocyklu nebo na koni.

 

Bližší informace o léčbě hemoroidů a objednání termínu vstupního vyšetření do ordinací ProctoClinic v Praze nebo Brně na bezplatné telefonní lince 800 103 300, 22 44 22 48 6 – 7
nebo e-mailu: procto@onclinic.cz

Volné termíny lze objednat zpravidla do týdne, maximálně do 10-ti dnů.

Léčba v ON CLINIC, s.r.o. není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou.

< ?php include_once("analyticstracking.php") ?>

Ve dnech 23. 12. a 30. 12. Vám rádi odpovíme na Váš

telefonát do 13 hod.

Přejeme Vám příjemné vánoční svátky

a do nového roku 2023 pevné zdraví a štěstí.

mapka-lcb

ON CLINIC – Praha

Olivova 948/6
110 00 Praha 1 – Nové Město
Tel: 800 800 002, 800 103 300
22 44 22 486-7

ON CLINIC – Brno

Bartošova 1832/5
602 00 Brno – Černá Pole
Tel: 800 103 300, 800 800 002