HEMOROIDY LÉČBA

 

Většina pacientů se domnívá, že pro léčbu hemoroidů (známých také jako hemeroidy či hemerojdy) je nutné absolvovat řadu nepříjemných lékařských vyšetření a že operace je nevyhnutelná. Není tomu tak. V případě potíží je možné navštívit naše specialisty – proktology bez doporučení obvodního lékaře.

Důležité je, aby pacient vyhledal lékaře, když začne pociťovat potíže. Ne odkládat návštěvu několik měsíců a v horším případě i několik let. Obrovskou výhodou je, že když pacient navštíví lékaře při prvních potížích, včasným řešením potíží je možno se zbavit hemoroidů po několika krátkých lékařských zákrocích pouze ambulantní metodou, bez hospitalizace a bez dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Naši lékaři mají mnoholetou zkušenost s odstraňováním hemoroidů. Vždyť v České republice se ProctoClinic (Proktoklinik) specializuje na odstraňování hemoroidů již od roku 1998.

Odborní lékaři v ProctoClinic léčí – odstraňují hemoroidy nechirurgickými, pro pacienty zcela šetrnými metodami, které zpravidla nejsou provázené bolestí. Po vstupním vyšetření určí lékař nejvhodnější metodu léčby a způsob zákroku. Lékař může zvolit metodu Barronovy ligace, tj. podvázání hemoroidu speciálním kroužkem nebo fotokoagulací infračerveným světlem. Princip obou metod spočívá v přerušení přívodu živin do hemoroidálního uzlu, který odumře a do několika dnů odejde společně se stolicí. Běžné jsou i případy pacientů, u kterých dochází k odpadnutí uzlu už druhý den po zákroku.

Přehrát video

VČAS ZNAMENÁ BEZ OPERACE!

Co to jsou hemoroidy a fissury?

Bohaté žilní pleteně nacházející se pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru se za určitých okolností mohou rozšiřovat a vytvářet uzly, laicky pojmenované hemeroidy. Vlastně se jedná o obdobu křečových žil. Samotná jejich existence ještě není považována za nemoc. V klidovém stavu jsou elastické, měkké a nejsou bolestivé. Rozlišujeme je na zevní a vnitřní.

Zevní hemoroidy

Zevní hemoroidy tvoří polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru a při nich, zejména při řitních výčnělcích (kožní uzlíky, které zůstávají po přestálých trombózách zevních hemoroidů) se objevuje dráždění kůže, svědění, vlhkost a nepříjemné pocity, protože očištění po stolici je obtížné.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou uloženy uvnitř v konečníku, zpočátku se projevují mírněji, nepříjemným pocitem tlaku podobným zácpě. V dalších stádiích onemocnění je nejčastějším příznakem odchod jasně červené krve po stolici, na toaletním papíru, na povrchu stolice nebo odkapávání krve do toalety. Při jejich vyšších stupních může dojít k jejich vyhřeznutí konečníkem, což bývá spojeno s větším odchodem hlenu, který může být zbarven krví nebo stolicí.

Fissury neboli anální praskliny

jsou velmi bolestivé zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a úporné pálení. Fissury lze ambulantně léčit, avšak v případě, že jsou dlouhodobě zanedbávané a staly se již chronickými, je nutné přistoupit k operativnímu řešení potíží.

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

Fissury neboli anální praskliny

jsou velmi bolestivé zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a úporné pálení. Fissury lze ambulantně léčit, avšak v případě, že jsou dlouhodobě zanedbávané a staly se již chronickými, je nutné přistoupit k operativnímu řešení potíží.

Hemoroidy Krev po stolici je třeba posuzovat s nejvyšší vážností, neboť krvácení může být projevem nádorového onemocnění. Neustálé váhání a odkládání návštěvy lékaře je přímo nebezpečné. Důkladné vyšetření s následnou léčbou by se měly pro každého stát neodkladnou prioritou. Vnitřní hemoroidy bývají často podceňovány. Samoléčba běžně dostupnými léčivy přináší pouze dočasnou úlevu a může oddalovat řešení závažnějších zdravotních potíží, protože neustále dorůstají a bez zákroku lékaře samy nezmizí.

Bolest v konečníku není obvyklým příznakem, ukazuje na akutní komplikaci. Může se vyskytovat, pokud jsou vnitřní uzly trombózované (ucpání cévy krevní sraženinou) nebo zaškrcené nebo je přítomna řitní trhlina.

Tmavá nebo sražená krev, nebo krev přimísená ve stolici, může být také hemoroidálního původu, ale není to typické a původ krvácení v těchto případech bývá obvykle ve vyšších partiích střeva.

Kdy navštívit lékaře?

Prvním příznakem komplikace bývá přítomnost jasně červené krve na stolici, svědění, mokvání a tlak v konečníku. V pokročilejších stádiích, kdy nebyly problémy včas odstraněny, dochází k výhřezu sliznice konečníku. Trvalý výhřez sliznice nelze už řešit ambulantními metodami a je nutné podstoupit chirurgický zákrok s hospitalizací. Oddalování návštěvy lékaře může vést až k absurdním a alarmujícím případům pacientů, kteří v domnění že trpí „pouze“ hemoroidy, si běžně dostupnými léčivy ošetřovali závažné a mnohdy už neléčitelné onemocnění.

Průběh ošetření hemoroidů a Váš zdravotní stav bezprostředně po zákroku.

Vstupní vyšetření

Před vstupním vyšetřením není nutné aby se pacient speciálně připravoval. Nemusí držet dietu ani použít přípravky za účelem důkladného vyprázdnění. Pro lokální znecitlivění během vstupního vyšetření i zákroků používají lékaři mesocainový gel.

Odstranění hemoroidálního uzlu

Zákroky nejsou provázené bolestí, protože se provádějí v oblasti s minimálním výskytem nervových vláken. Po zákroku může pacient pociťovat silnější tlak v oblasti konečníku, nucení na stolici nebo menší bolestivost břicha. Tato situace může trvat u některých pacientů i několik hodin, ale po užití tablet proti bolesti potíže snadno ustupují. Odchod menšího množství krve v průběhu několika dní po zákroku není důvodem k znepokojení, je důsledkem odtržení hemoroidálního uzlu a nevyžaduje speciální léčebné zákroky.

Po zákroku a během léčby

DOPORUČUJEME

yes icon    Dodržovat pitný režim: 2-3 litry tekutin denně.

yes icon    Doplnit běžnou racionální a netučnou stravu o vlákniny. Snězte každý den min. 200-300 g ovoce nebo vařené zeleniny.

yes icon    Omezit kořeněná a kyselá jídla.

yes icon    Sprchovat oblast konečníku alespoň 2x denně po dobu 3-5 minut vodou teplou 28°- 30°C.

Po zákroku 5 – 7 dní

NEDOPORUČUJEME

no icon     Konzumaci alkoholických nápojů a destilátů.

no icon     Provozovat sporty, při kterých dochází ke zvyšování nitrobřišního tlaku: zvedání těžkých břemen, intenzivní cvičení na trenažérech v posilovně.

no icon     Jízdu na kole, motocyklu nebo na koni.

Bližší informace o léčbě hemeroidů a objednání termínu vstupního vyšetření do ordinací ProctoClinic v Praze nebo Brně na bezplatné telefonní lince
800 103 300, 22 44 22 48 6 – 7

nebo e-mailu: procto@onclinic.cz

Volné termíny lze objednat zpravidla do týdne, maximálně do 10-ti dnů.

Léčba v ON CLINIC není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou.

<script> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-17624023-4', 'auto'); ga('send', 'pageview'); </script>